
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 1.23 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 1.25 V to 12 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 6 mA |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Load Regulation | 10 mV |
| Line Regulation | 0.1 %/V |
Stock: 1258
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18403
Ext.Price$0.18403
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18403 | $0.18403 |
| 10 | $0.16181 | $1.61810 |
| 50 | $0.14227 | $7.11350 |
| 100 | $0.12332 | $12.33200 |
| 500 | $0.10689 | $53.44500 |
| 1000 | $0.10048 | $100.48000 |
| 3000 | $0.09445 | $283.35000 |
| 5000 | $0.08879 | $443.95000 |
